W MedicaMed wykonujemy następujące badania:

  • kał badanie ogólne
  • krew utajona w kale
  • lamblia (Gardia intestinalis) w kale
  • mocz badanie ogólne
  • owsiki w kale
  • pasożyty w kale

Czas oczekiwania na wynik badania: 1-3 dni

Mocz badanie ogólne – czas oczekiwania na wynik 1 dzień

Badanie wykonywane jest w celu wykrycia zmian w składzie chemicznym moczu, zarówno u osób bez dolegliwości (badania przesiewowe, w grupach ryzyka – nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, podeszły wiek), u pacjentów zgłaszających dolegliwości w postaci bólu, pieczenia przy oddawaniu moczu, bólów w podbrzuszu lub okolicy lędźwiowej, w przypadku kolki nerkowej, a także w pacjentów zgłaszających zmiany zabarwienia, woni moczu, w przypadku nadmiernego pienienia się moczu. Wyniki oznaczeń poszczególnych parametrów pozwalają zasugerować zakażenia w układzie moczowym (leukocyty, krew, azotyny, przesunięcie pH, ewentualnie białko), uszkodzenie nerek, kamica układu moczowego. Oznaczenia bilirubiny i urobilinogenu są pomocne w różnicowaniu żółtaczek. Uzupełnieniem badania testem paskowym jest ocena składu komórkowego w bezpośredniej mikroskopii świetlnej, stwierdzenie obecności osadu mineralnego (upostaciowany i bezpostaciowy), obecność pasożytów, bakterii oraz wałeczków.

Krew utajona w kale – czas oczekiwania na wynik 3 dni

To nieinwazyjne badanie wykrywa obecność w stolcu krwi, która nie jest widoczna makroskopowo (gołym okiem). Krew może pochodzić z dowolnego odcinka przewodu pokarmowego. Krew w stolcu jest jednym z najczęstszych sygnałów ostrzegających o obecności raka w jelicie grubym. Minimalne ilości krwi są codziennie wydalane ze światła jelit wraz z kałem. Są one jednak tak małe, że żaden test ich nie wykrywa. Dodatni wynik badania na krew utajoną (FOBT) wskazuje więc na zwiększoną (niefizjologiczną) utratę krwi przez przewód pokarmowy.

Testy na krew utajoną wykrywają już niewielkie ilości krwi pochodzącej z przewodu pokarmowego. Częstą przyczyną takiego krwawienia jest rak jelita grubego. U zdrowych osób obu płci, u których w rodzinie nie stwierdzono przypadków zachorowań na raka jelita grubego, po 50. roku życia zaleca się wykonywanie testu na krew utajoną raz do roku.

Lambia w kale – czas oczekiwania na wynik 3 dni

Badanie w kierunku zarażenia Gardia lamblia.  Oznaczenie jest przydatne w diagnostyce i ocenie skuteczności leczenia. Gardia lamblia (Lamblia jelitowa), jest to wiciowiec bytujący w jelicie cienkim oraz drogach żółciowych w postaci trofozoitu i cysty. Zarażenie pasożytem następuje przez jamę ustną postacią cysty. Z cysty w dwunastnicy uwalniają się dwa trofozoity, które przyczepiają się do ścian jelita, dróg żółciowych, a nawet pęcherzyka żółciowego i przewodów wyprowadzających trzustki. Okresowo trofozoity ulegają przekształceniu w cysty.

Trofozoitów poszukuje się w treści dwunastnicy i żółci (pobranej zagłębnikiem). W kale trofozoity znajduje się rzadko (w przebiegu biegunki), w badaniu mikroskopowym zwykle wykrywa się cysty. W badaniu z wykorzystaniem metody ELISA wykrywa się antygeny pasożyta w pobranym do badania kale.

Pasożyty w kale – czas oczekiwania na wynik 3 dni

Badanie pozwala wykryć obecność jaj, cyst, fragmentów pasożytów w kale. Stwierdzenie obecności pasożytów potwierdza wstępną diagnozę. Niewykrycie pasożytów w pojedynczym badaniu nie wyklucza obecności choroby. Zaburzenia trawienia i zaburzenia wydzielania enzymów układu pokarmowego. Oceny kału dokonuję się mikroskopowo.

Owsiki w kale – czas oczekiwania na wynik 3 dni

Owsik ludzki (łac. Enterobius vermicularis) jest robakiem pasożytniczym zaliczanym do nicieni. Bytuje w przewodzie pokarmowym człowieka, najczęściej w jelicie grubym. Samice są o połowę większe od samców- osiągają wielkość do 1cm. Nicień żywi się substancjami odżywczymi zawartymi w treści pokarmowej przemieszczanej przez jelita. Wywołuje owsicę, która w większości przypadków dotyczy dzieci w wieku przedszkolnym – charakterystycznym objawem jest silne swędzenie okolicy odbytu odczuwane zwłaszcza w nocy. Wymaz ten umożliwia wykrycie jaj owsika, jak również postaci dorosłych pasożyta. Badanie w kierunku owsików wykonuje się z wymazu około odbytniczego lub metodą przylepca. Badanie wykonuje się u dzieci u których podejrzewa się owsicę.