Brak krwawienia miesiączkowego jest zawsze ważnym sygnałem, że w jej ciele zaszły jakieś zmiany. Bardzo często pierwszym podejrzeniem kobiet jest ciąża, jednak przyczyn zatrzymania miesiączki może być bardzo wiele. W przypadku zaburzeń miesiączkowania zawsze należy udać się do lekarza w celu dokonania diagnozy i jak najszybszego rozpoczęcia leczenia.

 

Zaburzenia miesiączkowania

Nie każda kobieta ma regularny (28 dniowy cykl miesięczny). Wiele miesiączkuje mniej regularnie i nie ma w tym nic niepokojącego. Kiedy jednak krwawienie w ogóle się nie pojawia, zawsze należy poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Lekarz MedicaNow po dokładnej rozmowie i poznaniu indywidualnej sytuacji pacjentki skieruje ją na odpowiednie badania. W zależności od sytuacji są to np. badania hormonalne, ginekologiczne, USG i inne. Leczenie polegać może na terapii hormonalnej, leczeniu farmakologicznym, chirurgicznym czy po prostu zmianie trybu życia.

Pierwotny brak miesiączki

O pierwotnym braku miesiączki mówimy wtedy, gdy nie pojawia się ona u młodych dziewcząt. (16 lat) W przypadku, gdy u dziewczynki brak jest innych cech dojrzewania płciowego (14 lat) za taki moment uznaje się również piąty rok od chwili powiększenia się piersi nastolatki. Przyczyną pierwotnego braku miesiączki są najczęściej wady wrodzone związane z budową gonad lub macicy i pochwy. Czasami zdarza się brak pewnych narządów płciowych, często zaburzenia związane są z nieodpowiednią gospodarką hormonalną.

Wtórny brak miesiączki

Wtórny brak miesiączki stwierdzamy u pacjentek, które już pierwszy okres mają za sobą. Diagnozuje się go gdy krwawienie nie występuje przez minimum 3 miesiące. Zazwyczaj pacjentki, które współżyją płciowo, podejrzewają u siebie ciążę. Istotnie, zatrzymanie okresu jest jednym z pierwszych jej objawów. Jego brak jest również czymś naturalnym podczas menopauzy. Jeśli jednak wykluczymy oba z tych fizjologicznych czynników, należy szukać przyczyny gdzie indziej.

Zdarza się, że jest ona związana z psychiką – w chwilach gdy kobieta przeżywa traumatyczne wydarzenia, czy silny stres, może dojść do takiej sytuacji. Inną przyczyną bywa nadmierne odchudzanie i spadek masy ciała, także ten spowodowany różnymi chorobami. Na przykład u Pacjentek chorujących na anoreksję miesiączka prawie zawsze zanika. Istnieje wiele chorób, których objawem jest zatrzymanie miesiączki. Bardzo często są to zaburzenia hormonalne, sprawiające, że organizm Pacjentki nie „działa” tak jak należy.

Niestety należy także sprawdzić czy powodem nie są poważne choroby macicy, jajników i innych narządów rodnych jak np. rak. Do częściej występujących schorzeń należy np. zespół policystycznych jajników i inne choroby związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Możliwe jest również przedwczesne wygasanie czynności jajników. Ponieważ przyczyn braku okresu może być bardzo dużo ważna jest prawidłowa diagnoza, która pozwoli dobrać odpowiednie leczenie.