Zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego badanie USG w ciąży wykonujemy trzykrotnie: w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze ciąży. Stosowany przez nas system archiwizacji badań pozwala na jednoczesne wydawanie zainteresowanym pacjentkom dokumentacji z badań w formie cyfrowej na nośnikach DVD.
Pierwsze badanie USG
Jest przeprowadzane między 7 a 8 tygodniem ciąży.
Dzięki temu badaniu stwierdzamy, czy płód zagnieździł się w jamie macicy, czyli wykluczamy ciążę pozamaciczną. Określamy także, czy ciąża jest mnoga, czy pojedyncza. Podczas pierwszego badania USG, jesteśmy w stanie określić wiek płodu, a także przewidywany termin porodu. Dodatkowo oceniamy budowę macicy, aby określić ryzyko powikłań ciąży, oraz stan kosmówki. Kosmówka około 16-18 tygodnia ciąży przekształci się w łożysko. W badaniu (drugie) USG pomiędzy 11 a 14 tygodniem wyklucza się występowanie zespołów wad genetycznych, takich jak: zespół Downa, zespół Patau, czy zespół Edwardsa. W tym badaniu mierzy się tzw. przezierność karku, obecność kości nosowej, przepływ w przewodzie żylnym oraz przepływ przez zastawkę trójdzielną. Prawidłowy wynik tego badania pozwala z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć zespoły genetyczne u dziecka, natomiast nieprawidłowy wymaga wykonania dodatkowych badań.
Drugie badanie USG
Wykonywane jest najczęściej pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży, podczas którego oceniamy położenie dziecka, ruchy dziecka, wymiary i masę dziecka jak również jego anatomię: budowę serca, dużych naczyń krwionośnych, kończyn, szyi, żołądka, nerek i pęcherza moczowego, kręgosłupa, ośrodkowego układu nerwowy. W tym badaniu ocenia się również pępowinę, łożysko i płyn owodniowy. Prawidłowy wynik tego badania pozwala z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć wady rozwojowe u dziecka, natomiast wynik nieprawidłowy wymaga wykonania dodatkowych badań.
Trzecie badanie USG
Wykonuje się w 36 tygodniu ciąży. To ostatnie badanie pozwala stwierdzić, w jakiej pozycji jest dziecko przed porodem. Oceniamy ilość płynu owodniowego, a także wielkość płodu i stan łożyska przed porodem. Te informacje będą bardzo pomocne przy porodzie.
Dodatkowe badania USG w ciąży
Badanie USG ciąży przeprowadza się także, kiedy kobieta uskarża się na niepokojące dolegliwości, sugerujące ciążę pozamaciczną lub zagrażające poronienie. Są to:
- silny ból brzucha,
- krwawienie z dróg rodnych.
Oprócz tego częstsze badania USG są stosowane u kobiet chorujących przewlekle, na przykład na cukrzycę. Wiąże się to z faktem, że cukrzyca zwiększa ryzyko powikłań ciąży. Tak samo postępuje się w przypadku nadciśnienia tętniczego.
Dodatkowe badanie przeprowadza się także wtedy, kiedy minie termin porodu, czyli po 40 tygodniu ciąży. Jest ono konieczne, aby stwierdzić, czy dziecko może nadal pozostać wewnątrz macicy i czy nie zagraża to jego zdrowiu.