Wkładki wewnątrzmaciczne (spirale) antykoncepcyjne posiadają różne kształty, wykonane są z materiału o stałej konsystencji m. in. z polietylenu, stali nierdzewnej, miedzi. Spirala w całości umieszczona zostaje w jamie macicy. Do końca każdej wkładki przymocowane są nitki, które służą do kontroli prawidłowego umiejscowienia spirali oraz ułatwiają jej usuwanie z macicy.

Wyróżnia się trzy rodzaje wkładek:

  • wkładki obojętne – wykonane z polietylenu lub ze stali nierdzewnej, obecnie bardzo rzadko stosowane ze względu na bardzo słaby efekt antykoncepcyjny i działania uboczne w postaci obfitych krwawień i zwiększenia bólu miesiączkowego;
  • wkładki zawierające miedź – wykonane z polietylenu lub ze stali nierdzewnej oraz miedzi;

Wkładkę obojętną lub zawierającą miedź można założyć w dowolnym okresie cyklu miesiączkowego, wykluczając wcześniej ciążę. Metoda jest skuteczna od zaraz. Przez trzy dni od założenia wkładki zaleca się jednak nie współżyć (lub stosować prezerwatywy) i nie stosować tamponów ze względu na zaburzenie mechanizmów obronnych w szyjce macicy, co może prowadzić do reakcji zapalnych. W ciągu pierwszych kilku miesięcy od założenia spirali istnieje nieznacznie zwiększone ryzyko zakażeń narządów miednicy.

  • Wkładki uwalniające hormon (progestagen) – inaczej domaciczny system uwalniający hormon – wykonane z elastomeru. Wkładkę uwalniającą hormon należy założyć w pierwszych 7 dniach cyklu, w przeciwnym razie przez siedem dni od założenia wkładki należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji.

Mechanizm działania wkładki polega na zapobiegnięciu zapłodnienia poprzez wytworzenie wewnątrz macicy środowiska niesprzyjającego plemnikom. W przypadku wkładek obojętnych ich działanie polega na ogólnej reakcji macicy na ciało obce, reakcja ta powoduje niewielkiego stopnia uszkodzenie tkankowe, które wywołuje działanie plemnikobójcze. Wkładki zawierające miedź posiadają dodatkowe działanie plemnikobójcze. Natomiast wkładki uwalniające progestagen oprócz działania plemnikobójczego, zagęszczają śluz szyjkowy, wpływają na endometrium, które staje się niepodatne na zagnieżdżenie zarodka oraz częściowo hamują rozwój pęcherzyków jajnikowych i jajeczkowanie.

Badanie ginekologiczne

Doboru i założenia wkładki dokonuje nasz lekarz ginekolog.

Wizyta rozpoczyna się wywiadem. Następnie w trakcie szczegółowego badania ginekologicznego nasi specjaliści wykluczają bezwzględne przeciwwskazania.

Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się 2 tygodnie po założeniu wkładki, następne co pół roku.

Wypadnięcie lub przemieszczenie się wkładki jest jedną z podstawowych przyczyn niepowodzenia metody. Jedynym sposobem by upewnić się o obecności i prawidłowym ułożeniu wkładki jest comiesięczna kontrola obecności nitek. Największy wskaźnik wydalania wkładek jest u kobiet przed 20. rokiem życia, z wiekiem ten czynnik maleje.

Działania niepożądane

Długotrwałe stosowanie wkładki jest bezpieczne i nie wywołuje działań niepożądanych. Wkładki można z powodzeniem stosować przez kilka lat (w zależności od rodzaju wkładki 3, 5, 10 lat). Wkładek obojętnych nie trzeba w ogóle wymieniać, należy jednak pamiętać, że odkładanie się na spirali soli wapnia może prowadzić do podrażnienia endometrium. Wkładkę należy wymienić w przypadku nasilenia krwawień podczas stosowania przez dłuższy czas.

Zwiększone krwawienie maciczne oraz zwiększony ból miesiączkowy są najczęstszymi powodami wcześniejszego usunięcia wkładki obojętnej. Wkładki zawierające miedź lub uwalniające hormon rzadziej są przyczyną tych dolegliwości. W przypadku wkładek z miedzią może dojść do zwiększenia obfitości krwawienia o ok. 55%. Stosowanie wkładki zawierającej progestagen początkowo może powodować bardziej obfite krwawienia (objawy te ustępują po około 3-6 miesiącach), z czasem krwawienia stają się rzadsze, mniej obfite i mniej bolesne, może też dojść do całkowitego zaniku miesiączki (co oczywiście nie powinno być powodem do zmartwień). Wkładkę uwalniającą hormon stosuje się również przy leczeniu nadmiernie obfitych krwawień miesiączkowych.