Badanie USG tarczycy pozwala na dokładną ocenę i analizę wielkości ewentualnych zmian w obrębie tarczycy – guzków, torbieli czy wola, które w razie potrzeby można nakłuć pod kontrolą USG tarczycy, by pobrać materiał do badania histopatologicznego.

Pamiętajmy, że choroby tarczycy zaburzają pracę całego organizmu, stąd często pojawiają się problemy w szybkim postawieniu właściwej diagnozy. Niedoczynność, nadczynność, wole, guzkiczy nowotwory tarzycy to choroby, którymi zajmuje się endokrynologia. W MedicaNow znajdziesz specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie.

 

Przebieg badania USG tarczycy

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. USG tarczycy jest najprostszą metodą diagnostyki tarczycy. Nasi lekarze zwykle zlecają je w przypadku powiększonej tarczycy lub zmian w jej obrębie. USG tarczycy zlecają także w przypadku, gdy badania hormonalne wskazują na jakieś nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu. Badanie to wykonuje się także w celu oceny okolicznych węzłów chłonnych biegnących wzdłuż naczyń szyjnych.

USG jest badaniem bezbolesnym i bezpiecznym, trwa do kilkunastu minut. Wykonuje się je na leżąco. Lekarz przesuwa  szyi małą głowicę pokrytą specjalnym żelem. Uzyskany obraz (3D i 4D) pokazywany jest na monitorze USG.  O wynikach badania lekarz informuje na bieżąco i na życzenie załącza wydruk obrazów ultrasonograficznych.

W pracowni ultrasonograficznej usg tarczycy MedicaNow przeprowadzane jest na najnowoczesniejszych i uważanych za najlepsze przez większość ultrasonografistów aparatach VOLUSON, wyposażonych w niezwykle czułe i dokładne głowice ultrasonograficzne oraz najbardziej zaawansowane i rozbudowane aplikacje kliniczne. Wykorzystanie sprzętu tej klasy pozwala na niezwykle precyzyjną diagnostykę podczas usg tarczycy.

Pod kontrolą USG tarczycy wykonujemy również BAC niepalpacyjnych guzów tarczycy (w diagnostyce gruczołu tarczowego tzw. biopsję aspiracyjną cienkoigłową pod kontrolą badania ultrasonograficznego (USG/BAC).

Voluson E6 - wyposażenie MedicaNow