Popularne określenie „nadżerki” sugeruje istnienie ubytku tkankowego, podczas gdy jest to nabłonek walcowaty koloru czerwonego, odróżniający się od różowego nabłonka płaskiego wyścielającego pochwę i szyjkę macicy. Przemieszczenie nabłonka walcowatego z kanału na szyjkę określamy mianem ektopii gruczołowej, potocznie nazywaną nadżerką.

Granica pomiędzy wymienionymi nabłonkami nazywana jest strefą przekształceń i jest to miejsce gdzie następują intensywne procesy naprawcze. Powstający młody nabłonek mestaplastyczny usiłuje zastąpić nabłonek walcowaty nabłonkiem płaskim.

Strefa przekształceń jest miejscem gdzie przenoszone w podczas stosunku płciowego wirusy brodawki ludzkiej (HPV) atakują młode komórki metaplastyczne, powodując w nich najpierw zmiany dysplastyczne (odwracalne), a następnie zmiany nowotworowe. Zmiany dysplastyczne wykrywamy w badaniu kolposkopowym i cytologicznym.

Dlatego leczenie „nadżerek”, pobieranie rozmazów cytologicznych oraz szczepienia przeciwko HPV stanowią podstawowe ogniowo w profilaktyce raka szyjki macicy.

Przebieg leczenia:

Krioterapia (kriochirurgia) – jest to metoda terapeutyczna, która polega na miejscowym zamrożeniu tkanek w wyniku obniżenia temperatury przez rozprężający się gaz (dwutlenek węgla, podtlenek azotu) do temperatury – 20°.

Metoda kriochirurgii znalazła zastosowanie w ginekologii w leczeniu zmian chorobowych szyjki macicy (nadżerek), błony śluzowej macicy oraz zmian na sromie (brodawczaki, kłykciny).

Zamrażanie nadżerki (zmian dysplastycznych) szyjki macicy czy kłykcin kończystych sromu jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym, szybkim i bezkrwawym, ponieważ zniszczenie chorej tkanki następuje bez naruszania jej ciągłości. Organizm sam w ciągu kliku dni usuwa martwiczą tkankę, chroniąc tkankę zdrową, co zapobiega zakażeniu gojącego się miejsca.

Mrożenie w przeciwieństwie do elektrokoagulacji nie powoduje wydzielania nieprzyjemnego zapachu, powoduje wygojenia się rany bez powstania blizny, nie powodując zaburzeń w rozwieraniu szyjki w czasie przyszłego porodu.