Pomiarów masy ciała w gabinecie MedicaNow dokonujemy za pomocą analizatora składu ciała – InBody 370.

Analiza masy i składu ciała odbywa się przy pomocy analizatora InBody 370 marki MEDfitness jedynego w Poznaniu urządzenia pozwalającego na określenie indywidualnego stopnia odżywienia organizmu (przyswajalności wody micelarnej, białek, tłuszczy) oraz ilości i składu tkanek miękkich w organizmie: tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej, tym samym pozycjonując pacjenta odpowiednio w skali fitness. Skala fitness określa stopień zredukowania tkanki tłuszczowej na rzecz zbudowania masy mięśniowej co jest na bieżąco monitorowane podczas spotkań z Dietetykiem w MedicaNow.

InBody 370 pozwala dodatkowo określić kaloryczność podstawowej przemiany materii (PPM) oceniając jednocześnie czy metabolizm jest spowolniony czy też oscyluje w granicach zalecanej normy. Dokładne badanie na analizatorze jest podstawą do ustalenia dalszego indywidualnego programu żywieniowego w MedicaNow.

Analiza masy i składu ciała pozwala również na określenie typu sylwetki osoby badanej oraz w zależności od masy ciała zaproponowanie planu treningowego (spacer, bieg, jazda rowerem, pływanie, aerobik, tenis ziemny, tenis stołowy itp.) w przeliczeniu na ilość indywidualnie spalonych kilokalorii (kcal) w przeciągu 30 minut ćwiczeń.

Określenie planu aktywności fizycznej pozwala na dobranie indywidualnego programu żywieniowego (diety) oraz wyznaczenie celu do realizacji. Tak zaplanowania zmiana stylu życia pozwala na osiągnięcie sukcesu oraz poprawę samopoczucia i zdrowia pacjentów w MedicaNow.

Jak powinien się przygotować pacjent przed badaniem masy i składu ciała?

W MedicaNow pomiar masy i składu ciała dokonywany jest przy wykorzystaniu bioimpedancji elektrycznej (BIA). Jest to metoda wykorzystywana do oceny kompozycji organizmu, która polega na pomiarze przepływu prądu w fazie wodnej oraz fazie tkanek miękkich: tłuszczowej oraz mięśniowej. Pomiar składu ciała za pomocą bioelektrycznej impedancji to metoda całkowicie nieinwazyjna i bezpieczna.

W celu wykonania wiarygodnego wyniku analizy prosimy o zachowanie następujących zasad:

  • w dniu pomiaru, nie należy pić kawy, herbaty, alkoholu i napojów energetyzujących, stosować leków moczopędnych,
  • na dobę (24h) przed pomiarem nie należy wykonywać żadnej aktywności fizycznej (siłownia, basen, tenis, aerobik itp.),
  • podczas wizyt porannych najlepiej być na czczo, a popołudniowych przynajmniej 2-3 godziny po ostatnim posiłkiem,
  • co najmniej na godzinę przed wizytą nie należy brać kąpieli oraz do pomiaru należy przystąpić z pustym pęcherzem, gdyż organizm nie może być mocno nawodniony, ani odwodniony,
  • pomiar wykonywany jest w bieliźnie oraz na boso.