Przedwczesne wygasanie czynności jajników to rozpoznanie, które stawia się w przypadku stwierdzenia braku miesiączki, niedoboru estrogenów i podwyższonego poziomu gonadotropin (FSH i LH) u kobiet przed 40 rokiem życia. Częstość występowania tego problemu wynosi 1 na 100 kobiet przed 40 rokiem życia i 1 na 1000 kobiet przed 30 rokiem życia.

Kiedyś używano nazwy przedwczesnej menopauzy, dzisiaj wiemy, że jest to określenie nietrafne, jako, że menopauza jest stanem nieodwracalnym podczas gdy u kobiet z przedwczesnym wygasaniem czynności jajników opisywane są przypadki podjęcia funkcji hormonalnej i reprodukcyjnej jajników.

W obrazie klinicznym zwraca się uwagę na brak miesiączki przed 40 rokiem życia, występowanie uderzeń gorąca i innych objawów niedoboru estrogenów (depresja, bezsenność, pocenie się, kołatanie serca), wysoki poziom FSH i LH w surowicy.

U pacjentek z tym rozpoznaniem zwraca się uwagę na częste występowanie innych schorzeń o podłożu autoimmunologicznym, takich jak niedoczynność tarczy i niedoczynność kor nadnerczy.

W leczeniu zaleca się stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (cykliczna terapia estrogenno-progestagenna). U kobiet wykluczających ciążę zaleca się stosowanie antykoncepcji hormonalnej. U kobiet starających się o ciążę zaleca się in vitro z dawczynią komórki jajowej.