Celiakia to choroba autoimmunologiczna wywołana trwałą nietolerancją glutenu, a w szczególności, jego frakcji białkowej nazywaną gliadyną zawartych w ziarnach pszenicy, jęczmienia i żyta. Do niedawna choroba była uznawana jako przypadłość jedynie dzieci, obecnie mówi się, że jednostka chorobowa diagnozowana jest również u dorosłych. Tak jak różny jest wiek chorych tak różne są objawy kliniczne. Ujawnienie się celiakii może także mieć związek z ciążą, infekcją, silnym stresem lub zabiegiem chirurgicznym.

Jeżeli test Food Detective pokazał nadwrażliwość na gluten (IgG)  to konieczne jest przeprowadzenie testu przesiewowego Coeliac Screen (IgA/IgG/IgM) w celu wykluczenia choroby a wszystko to możesz zrobić na miejscu w MedicaNow.

Jak działają testy przesiewowe pozwalające na wyeliminowanie Celiakii?

Test  Coeliac Screen badający przeciwciała przeciwko transglutaminazie (t-TG) słuzy do diagnostyki celiakii, badając trzy klasy przeciwciał (IgA/IgG/IgM). W przeprowadzonych ostatnio badaniach wykazano, że przeciwciała IgA przeciw transglutaminazie tkankowej (t-TG) enzymowi obecnemu w tkance łącznej jelita cienkiego są silnie związane z obecnością celiakii. Przeciwciała IgA przeciw (t-TG) wykazują zarówno wysoką czułość (95-100%) jak i swoistość (90-97%) wobec celiakii.

Jeśli u pacjenta występuje niedobór przeciwciał IgA , test bada również przeciwciała IgG oraz IgM w celu wyeliminowania błędu analitycznego.

Jak wykonujemy test pozwalający wykryć Celiakię?

Podczas badania pobiera się próbkę krwi włośniczkowej z palca do kapilary a następnie wprowadza próbkę krwi do okrągłego okienka testowego. Po 10 minutach test wskazuje wynik mówiący o obecności przeciwciał (IgA/IgG/IgM) przeciwko transglutaminazie tkankowej (t-TG) oraz gliadynie.